Dziki na terenach ROD. Jak sobie z nimi radzić?
Jeżeli spotkasz dzika na swojej drodze to działaj tak:
- Jeśli dzik stoi tyłem do ciebie, to się spokojnie i po cichu wycofaj.
- Nie krzycz i nie próbuj go przegonić, bo nie wiadomo jak zwierzę zareaguje.
Dzik może uciec, ale może też się wystraszyć i zacząć biec w twoją stronę.
Duże odyńce mogą ważyć nawet do 300 kg, więc wystraszone mogą poważnie poturbować.
Jeśli coś takiego się stanie, to jest to raczej nieszczęśliwy wypadek niż celowy atak podjęty przez dzika.
A co zrobić, gdy dzik mnie już zobaczył?
Również staraj się możliwie najspokojniej wycofać, nie robiąc wokół siebie hałasu. Gdyby jednak stało się tak, że zwierzę zacznie biec w twoją stronę, to po prostu zejdź mu z drogi. Dziki są mało zwrotne, więc to powinno dać ci chwilę wytchnienia. Zwierzę będzie musiało zahamować i potem nawrócić, a ty wykorzystasz ten czas, żeby odejść możliwie najdalej lub gdzieś się schować.
Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia szkody wyrządzonej przez dziki:
Szkody należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, w Warszawie.
Zarząd ROD w przypadku stwierdzenia szkody spowodowanej przez zwierzynę łowną powinien złożyć wszystkie przygotowane wnioski ze swojego ROD w jednym zgłoszeniu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, do Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Warszawie.
Każdy działkowiec jest zobligowany, w jak najszybszym czasie, do udokumentowania we wniosku wyrządzonych szkód i strat, powstałych wskutek ataku dzika na terenie jego ogrodu działkowego. Indywidualne wnioski należy złożyć do Zarządu ROD
w swoim ogrodzie. Zarząd ROD po zebraniu wszystkich wniosków od działkowców, przygotowuje wniosek dotyczący szkód powstałych na terenach wspólnych ROD.
Dodatkowo należy wspomnieć o metodach ochrony upraw przed dzikami. Są to np.:
· budowa wzmocnionego ogrodzenia z elementów łączonych na podmurówce,
· rozwieszanie wstążek odblaskowych,
· zakładanie odstraszających urządzeń akustycznych np. radia,
· rozwieszanie środków zapachowych.
Nie polecane jest natomiast używanie urządzeń odstraszających z użyciem petard czy zakładanie elektrycznych ogrodzeń np. pastuchów elektrycznych.
Na rynku dostępne są różne preparaty chemiczne, w formie granulek lub cieczy, przypominające pot ludzki oraz wilcze odchody. Dziki, poza szczególnymi przypadkami, uciekają przed człowiekiem i zwierzętami drapieżnymi np. wilkami.
Zasada stosowania środków płynnych.
Wokół wybranych upraw należy powbijać paliki o wysokości 50-60 cm, w odstępach co 15-20 metrów. Zauważono, że korzystniejsze jest rozmieszczenie palików w odstępach co 12 metrów. Na szczycie palików należy dobrze umocować zwitek szmat, filcu lub gąbki kawałek styropianu lub małe pudełko plastikowe z nawierconymi otworami wypełnione trocinami. Ważne jest aby tkanina dobrze nasiąkała. Od góry należy osłonić je daszkiem z tworzywa. Daszek ten ma chronić od deszczu, ale ma również zapewnić swobodny przepływ powietrza konieczny dla rozchodzenia się zapachu. Daszek może stanowić kubek jednorazowy z tworzywa sztucznego lub przecięta na pół butelka, przymocowane na wystającym końcu palika. Co 10-14 dni, w zależności od pogody, na zwitek szmat nanosi się preparat za pomocą kroplomierza lub strzykawki w ilości 3-5 kropli na palik. Zwiększenie ilości kropli działa niekorzystnie, powodując zmianę zapachu. Środka nie należy stosować wzdłuż całej linii ogrodzenia. W ten sam sposób rozmieszczamy włosy ludzkie. Należy jednak pamiętać, że zwierzyna może szybko przyzwyczaić się do zapachów, podobnie do dźwięków urządzeń odstraszających, dlatego zalecane jest zmienianie preparatów zapachowych.
Prawda jest smutna, że każdy skrawek ziemi się zabudowuje i ta zwierzyna nie ma gdzie się podziać.
* Udało się zlokalizować i naprawić ogrodzenie gdzie Dziki przechodziły miejmy nadzieje ze zniechęci je do wchodzenia do nas na teren.